Slovníček pojmů

Domů / Pro pacienty / Slovníček pojmů

Ve vztahu k problematice onemocnění či vyšetření srdce se mohou objevovat výrazy, které nejsou používané v běžné mluvě, a proto mohou být zdrojem neúplného porozumění. Připojený výkladový slovníček by měl každému pomoci při čtení článků mluvících o vyšetřování a léčbě srdečních onemocnění.

EKG

ElektroKardioGrafie poskytuje grafický záznam srdeční elektrické aktivity.

EKG Holter

Přístroj na měření EKG v průběhu 24 hodin. Nejčastěji se jedná o malou krabičku, kterou pacient pohodlně umístí do kapsy nebo ledvinky. Většina holterů se již vyrábí s připínacím páskem, který se skryje pod oblečení a pacienta tedy nijak neomezuje při vykonávání běžných denních činností.

ABPM – Tlakový Holter

Přístroj propojený s pažní manžetou, který v pravidelných, nejčastěji 30 minutových intervalech, měří tlak pacienta v průběhu 24 hodin. Tlakový holter se připne pomocí pásku na tělo a skryje se pod oblečením. Pro pohodlné měření doporučujeme v době vyšetření nosit oděv s krátkým rukávem případně volnými dlouhými rukávy.

ECHO – Echokardiografické vyšetření

Ultrazvukové vyšetření srdce, jedná se o neinvazivní a zcela bezpečnou metodu vyšetření.

Ergometrie

Ergometrie je neinvazivní vyšetřovací metoda umožňující sledovat práci srdce při zátěži.

Hypertenze

Vyšší či vysoký krevní tlak.

Bušení srdce, poruchy srdečního rytmu

Bušení srdce se odborně nazývá Palpitace. Jedná se o nepříjemné pocity vyvolané srdečními údery. 

Poruchy srdečního rytmu (arytmie, dysrytmie) je označení pro poruchy srdeční frekvence, srdečního rytmu, šíření vzruchu v srdci nebo jejich kombinace.

Bolesti na hrudi

Bolest na hrudi může mít mnoho příčin a to od naprosto banálních až po život ohrožující. Pokud máte bolest na hrudi, objednejte se na preventivní vyšetření.

Angina Pectoris

Angina pectoris je onemocnění spojené se svíravými bolestmi na hrudi.

ICHS – ischemická choroba srdeční

Ischemická choroba srdeční je způsobena nedostatečným prokrvením srdečního svalu.

Ateroskleróza

Ateroskleróza je složitý děj, který se dá při velkém zjednodušení popsat jako poškozování cév spojené s postupným ukládáním tuku do jejich stěn. Hlavním důsledkem je postupné zužování nebo náhlé ucpání cévy.